Haftanın başarısızlığı: NASA’nın roket yakıtı

[integza] gibi yanan 3d baskılı parçalar, 3B baskı ve diğer erişilebilir üretim tekniklerini kullanarak roket ve diğer motorlar inşa etmek için mümkün olduğunca çok yön bulma görevindedir. Müthiş bir fikri yaşadı – 3D yazdırılması mümkün mü? Katı yakıtlı bir roket (video, aşağıda gömülü) özel olarak roket tahılını 3B yazdırabilir misiniz? Reçineyi yakıt olarak kullanarak ve güçlü bir oksidörde karıştırılarak (özellikle spesifik olarak amonyum perklorat – ucu nasası için teşekkürler!) Bazı, erm, karışık başarı vardır.

Etkili Thrust vs Tahıl kesit profili
Birçoğumuz (ahem, demek istediğim), amatör katı itici roket motor denemesinin boğuşmasında (sadece teorik olarak konuştuğunuzu, anladığınız şekilde), zaman içindeki itişmeyi dengelemek ve yanmayı tutmak için kolay bir iş değildir. muhafazanın kapasitesinin sınırları içindeki basınç. Yanma odası içindeki bir nozül yapmayı ve emniyete alındıktan sonra, en kolay görev, yakıt / oksitleyici / bağlayıcı (yakıt tanesi olarak adlandırılır) oranı, partikül boyutu ve karışımı içeride katı, kuru bir kütleye sokmaktır. . Sert kısım tahılın şeklini tasarlıyor ve kontrol ediyor, öyle ki, tahıl yanıklarının yüzeyi olarak aktif olarak yanan yüzey alanının zamanla oldukça sabit kalır. Basit bir silindirik delik, zamanla, yanma yüzey alanını artırarak ve yanık oranının artmasına ve ortaya çıkan basınca sürekli artmasına neden olur. Bu kötü haber. Çeşitli iç profiller test edilmiştir, ancak bu günlerde en yaygın olanı, tahıl içinde karıştırılan inhibitör bileşiklerle kullanıldığında, itişin doğru bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan çok köşeli bir yıldız şeklidir.

[Integza] En uygun yakıt / bağlayıcı / oksitleyici oranını belirlemek için birkaç deney denedi, daha sonra 3B birkaç yakıt tahıl peleti yazdırdı, bunları akrilik bir tüp yanma odasına (açıkça) içine soktu ve 3B baskılı bir nozul ekledi. Kendiniz, marjonik akışın marjinal akışı nedeniyle marjinal akışından dolayı mach elmaslarını kendiniz görebilirsiniz. İdeal olarak nozül plastikten yapılmayacak, ancak sadece birkaç saniye hayatta kalması gerekiyor, bu yüzden burada gerçekten bir sorun değil.

3B basılı yakıt tanelerinin uygun olup olmadığı sorusu, birkaç yıl önce uzay yığını değişiminde, bu ilginç bir okumaya neden oldu.

Son zamanlarda, bu girdap soğutmalı, sıvı yakıt motoru ve HACKADAY, IO’su gibi bazı daha sofistike 3B baskılı roket motorları gördük.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *