Navlun’u otomatikleştirin: 20. yüzyılın birçok teknolojik avansından hangisinin en çok etkisi olduğunu düşündüğünüzde denizdeki uçaklar

. İletişim uydularından gelişmiş kompozit malzemelere kadar her şeyde ilerlemeye yol açan uzay programı olur mu? Yoksa, dünyayı 24 saat içinde neredeyse herhangi bir yerde olabileceğinizi çok sıkı bir şekilde bir araya getiren ilgili havacılık endüstrisi olur mu? Ya da belki de internet, neredeyse herkesden neredeyse her şeyi satın almak için küresel platform.

Bunların hepsi önemlidir, ancak 20. yüzyılın ekonomik açıdan etkilenen teknolojisi için, düşük sevkiyat konteynerinin ve etrafta dolaşan konteyner kargo endüstrisinin kazandığını, ellerini kapatmasını sağlar.

Neredeyse teknoloji içermeyen çelik kutusu, uzay aracı, jet uçağı ve küresel bir bilgisayar ağının çanları ve ıslıklarıyla nasıl rekabet edebilir? Bunu düşündüğünüzde, malları A noktasından B noktasına taşımak, küresel bir ekonomideki kilit görevlerden biridir. Ve dünyanızın yüzeyinin% 70’deyken, gemiyle mal taşınması, gerçekten iyi olması gereken bir şeydir. 1950’lerin ortalarına kadar, hemen hemen her gemi elle yüklendi, zıpkından gelen kutular ve kasalar, istedikleri her şeye yardım edilmeyen stevedores tarafından düzenlenmiştir. Gemiler yüklemek için haftalar sürdü, kargolar nispeten küçüktü ve nakliye pahalıydı.

Fotokapy (Flickr) [CC BY-SA 2.0], Via Wikimedia Commonsthe Standardize Intermodal Shipping Conster, tüm bunların tümünü değiştirdi – kargo şimdi oldukça güvenli ve vinçler tarafından toplu olarak ele alındı. Gemiler hızlı bir şekilde yüklenebilir ve boşaltılabilir, haftaları saatlerce döndürür. Gemiler sonuç olarak muazzamlaşmış ve Ali Express veya Ebay’de bir widget sipariş edebilmenizin nedeni, hemen hemen hızlı bir şekilde ortaya çıkması, çünkü Çin’deki bir kaba sıkışmış ve bunların binlerce diğerinin birbirinden geçtiği için bir okyanusa geçtiği nedenidir. Çelik kutular, her biri birinin istedikleri ikna olmuş bir şeyle dolu.

Arazi, hava ve deniz

Navlun otomatik olarak otomatıyla ilgili önceki makalemde, çoğunlukla sürücüssüz kamyonlar tarafından gönderilen kara merkezli, uzun mesafeli navlun üzerine odaklandım. Ama ben de okyanuslarımıza katlanan gemileri otomatikleştirmeye de dokundum. Bu günlerde çoğu konteyner gemisi gemide zorlukla bir düzine crewmembers vardır. Teknoloji, bir gemideki işlerin çoğunu otomatik olarak otomatikleştirmiştir ve tam otomasyon yolunda küçük durmaktadır.

O gün gelecek kadar az şüphem var, ancak bu navlun modunda bir sorun var: Gemiler yavaş. Modern konteyner filosu ortalamaları yaklaşık 15 knot, yani Pasifik’ün bir geçişi üç hafta gibi bir şey alabilir. Bu, geçen yüzyılın ortasına kıyasla inanılmaz kısa bir yolculuk, ancak örneğin üretmek için bazı sevkiyatlar için çok uzun olabilir. Evet, okyanusun karşısına standart hava taşımacılığıyla, ancak yüzey gönderimine kıyasla yüksek bir primde gönderebilirsiniz.

Başka bir yol olabilir mi? San Jose, CA tabanlı başlangıç ​​Natilus, ve özerk navlun uçağı üzerinde çalıştıkları, konteyner gemilerinin şu anda hakim olduğu gibi aynı rotaları kolaylaştırmak için çalışıyorlar. İddialı planlara sahipler: Pasifik genelinde 30 saat içinde 100 ton navlun tote olacak 200 metrelik uzun UAV’ler. Şirket ve konsept şimdi enfantajlarında görünmektedir, ancak San Francisco’da bu yaz yüklerinin 30 metrelik ölçekli bir modelini planlıyorlar.

Ancak bu günde ve kendi kendine çökmüş otomobillerin ve dronun atışlarının korkusunun yaşı, Natilus’un nüfus merkezlerinin üstünde bir Boeing 777’nin büyüklüğünü uçurabilmelerine izin verileceklerini düşünüyor? İşte akıllı bit: yapmazlar. Natilus, uçağını tamamen okyanusun üzerinden uçmayı amaçlıyor. Dahası, uçaklar havaalanlarını bile kullanmaz; Seaplan olacaklar ve inecek, boşaltacak, yüklenecek ve limanların yakınında veya yakınında olacaklar. Cargo’nun bir kereden fazla ele alınması gerektiğinden, konteyner gemilerine kıyasla bir verimlilik vuruşu olacak. Ancak Natilus, saygın 20 metrelik nakliye konteyner formatının nasıl yararlanılacağını, tahminim, verimlilik kaybı% 2000 daha hızlı geçiş süresi ile kapsanan daha fazla olacaktır.

Açıkçası, Natilus ve nihai yarışmacıların çözülmesi için çok sayıda problemi var. Şaşırtıcı bir şekilde, denklemin dronun bir kısmının onlardan biri olmadığını düşünüyorum – büyük İHA’lar nasıl yapacağız ve onları güvenli bir şekilde karaya doğru uçuracağız. Sorunların, yolculuğun her iki ucunda da yerinde olması gerekecek altyapı ile daha fazla yattığını düşünüyorum. Seaplane inişleri önemsiz bir mesele değil ve hatta “rahatsızlık için” çantaları kaba bir iniş üzerine doldurmak için bile, kargo ve uçağın kendisi hala bir pist olarak kullanmak için oldukça pürüzsüz bir su gerektirecektir. Ayrıca feribot kargolarına ve rıhtımlardan, hem denizde hem de toprakta inşa edilmesini ve binlerce binalardan ve binlerce yüzyıla geçmesi için otomatik mavnalar da olmalıdır.

Diyelim ki, fizik yasaları ne olursa olsun,Cifically yasakları sadece bir mühendislik problemidir ve bu durumda, ekonomik güçlerin teknik sorunların üstesinden geleceğine ve bize daha uygun bir gecede yurtdışı teslimatları sağlayacağına bahse girerim. Ve eğer olursa, yenilikçi düşünme ve problemleri otomatikleştirmek nedeniyle olacaktır.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *