Manevi evinizin üzerinde bir terminalin önünde olduğunu düşünüyorsanız, modern bir gün PDP-11 ön uç

eller yukarı. Üzerinde bir “dijital” logolu bir terminalin önündedir. Uzun zaman önce ilk Compaq’a ve ardından HP’nin uzatılmasıyla altlandırılmış bir isimdir, ancak hesaplama söz konusu olduğunda birçok tarihi olandır.

Elektronik bilgi işlem yaşının başlangıcından itibaren, muhtemelen şimdi ana bilgisayar olarak tanımlayacağımız bilgisayarlar vardı. Küçük bir ülkenin GSYİH’e mal olan büyük bilgisayarlar, bir binanın tüm katını doldurdu ve yalnızca devlet departmanlarında, üniversitelerde ve büyük şirketlerde bulunabilir. 1960’lı yıllara kadar, bu kalıbı kıran bilgisayarlar inşa etmek için teknolojiler vardı, daha küçük bir organizasyon bütçesinde satın alınabilir ve ev için önemli bir klimalı bodrum katına ihtiyacınız yoktu. Bu sözde minibilgisayarlar, o dönemin müthiş devrimiydi, çünkü hesaplama meyvelerini günlük işlere verdiler ve muhtemelen onları üreten şirketler için en başarılı olan Maynard, Massachusetts tabanlı dijital ekipmanlar Corporation veya Aralık’dı.

Aralık, PDP hattında, en başarılı olan PDP-11 serisi olan PDP hattında art arda bir artış üretti. Bunlar, 1970’lerde 1990’ların başlarında piyasaya sürülmelerinde ürün hattlarında kalan 16 bitlik minibilgisayarlardı ve yapılandırmaların ve fiziksel form faktörlerinin art arda mevcuttu. Bir PDP-11’in ünlü görüntüsü, tavandan tavan raflarının bir dizidir, ancak bağımsız terminal modelleri ve masaüstü modelleri de vardı. Bunlardan biri, 1975’ten itibaren bir PDP-11/03, [Joerg ]’nin ellerine gelmiştir ve modern gün arayüzü ile erişim için bir BeagleBone ile paketlenmiş PDP11 / 03 kart çerçevesini hazırlamak için kullandı. . Davalarının tepesindeki retro donanıma sahip olan modern tüp ses yükselticilerinin damarında bir yapıdır, kart çerçevesi, bir orijinal PDP-11/03 önden hariç, beyaz bir kasanın üstündeki bir özellik olarak maruz kalır. panel.

BeagleBone, PDP-11 yazılımını neredeyse kesinlikle kesinlikle kesinlikle gerçek şeyden çok daha hızlı taklit edebileceği konusunda bunu yapabileceklerini sorabilirsiniz. Ancak bu görüşü almak, noktayı kaçırmaktır; PDP-11 serisi, bilgisayar geçmişinin seminal bir parçasıdır ve masanızdaki orijinal PDP-11 donanımına sahip olmak oldukça bir başarıdır.

Geçmişte birkaç PDP-11 projesi gösterdik. Daha sonraki entegre PDP-11 işlemcilerden birini kullanarak bu minimalist PDP-11 uygulaması vardı ve bir Ahududu PI tarafından desteklenen daha önceki bir PDP-11 ön panelinin sadık bir şekilde çoğaltılmasını gördük.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *