İzlenim Ürünleri V. Lexmark International: Birkaç ay önce ortak bir anlam için zafer

Birkaç ay önce, geri dönüşümlü yazıcı kartuşlarını içeren ABD Yüksek Mahkemesi’nden önce bir davayı bildirdik. Battling, izlenim ürünleri, bir yazıcı kartuşu geri dönüşüm şirketi ve Lexmark, yazıcı üreticisi idi. Konusunda, mürekkep püskürtmeli kartuşlar üzerindeki bir shrinkwrap lisansıydı – kartuş ambalajını açarak, kartuşun yeniden kullanımı üzerinde bir kısıtlamaya indirgenmiş bir fiyata bağlanan, kartuş ambalajını açan yasal bir anlaşma.

Donanım dünyasının geri kalanında olabileceği sonuçları nedeniyle bizim için endişeleniyordu, potansiyel bir emsal belirleyerek, herhangi bir donanımın birden fazla sahibinden geçtiğinde herhangi bir donanımın hala ona bağlı olduğu koşulları olabilir. , orijinal alıcı herhangi bir yasal sözleşmeyi kabul etmenin farkında olmadan. Bu, kaçınılmaz olarak bir sürü HackaDay okuyucunun çalışmaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak ve muhtemelen özelliğizlediğimiz projelerin çoğunu yasaklayacaktır.

Birkaç gün önce üstünlüklerin kararlarını aldıklarını ve EFF raporları olarak, tüketici, tüketicinin izlenim ürünleri ve ABD’nin lehine gittiğini çok memnun ediyoruz. Kelimelerinde, bir patent sahibi olduğunda:

… Bir öğeyi satmayı seçer, bu ürünün artık tekelin sınırları dahilinde olmadığı ve bunun yerine, mülkiyetle birlikte gelen hak ve faydalarla alıcının özel özelliği haline gelir.

Başka bir deyişle, bir yazıcı kartuşu veya başka bir donanım parçası aldığınızda, istediğiniz gibi yapmanız gerekenlerdir.

Bu sadece topluluğumuz için iyi bir haber olabilir, gördüğümüz işin çoğu, bu tür lisansların faul yapabileceği ürünlerin modifikasyonunu veya tersine çevirmelerini, kısıtlama olmadan kullanılmasına izin verileceklerdir. Eff, kararın diğer kısımları hakkında yazılarında, ve bir arka planı istiyorsanız, orijinal raporumuzu okuyabilirsiniz.

[Resim Kaynak: ABD Yüksek Mahkemesi Binası tarafından Cjstumpf CC-BY-SA 3.0]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *