Mill CPU tasarımı

verileri hesaplamak için temel olarak iki yöntem vardır. Birincisi, bir DSP ile, sınırlı bir veri kümesinde son derece özel fonksiyonlar gerçekleştiren bir çip vardır. Bunlar son derece ucuz, Watt başına olağanüstü performansa sahip, ancak genel hesaplama yapamıyor. Genel amaçlı bir bilgisayar geliştirmek istiyorsanız, bir SuperScalar işlemcisi – bir X86, PowerPC veya diğer gerçekten Beefy CPU mimarilerinden birinin türünü seçmeniz gerekir. Superscalars, genel fonksiyon hesaplaması için mükemmeldir, ancak Watt Dollar başına performansları, bir DSP’ye kıyasla berbattır.

Çok sayıda insan bu konuya baktı ve hiçbir şeyden gelmedi. Bu, [IVAN GODARD], [Ivan GODARD], [Ivan GODARD] ‘nın [Ivan Godard] ise değirmenin oluşturulması mümkündür – bu CPU mimarilerinin bir yerleşimi yeniden düşünülür.

DSPS’den farklı olarak, masaüstünüzde keşfedileceğiniz Superscalar işlemciler büyük miktarda kayıtlara sahiptir, yanı sıra bunların çoğu yeniden adlandırılan kayıtlar veya CPU’nun geçici olarak bir değer depoladığı yerlerdir. Bunu, bu kısa vadeli kayıtları, bir CPU’daki güç bütçesi planının yaklaşık yarısını yitirse, çünkü bir CPU’daki güç bütçe planının yaklaşık yarısı kadar yiyorlar, ayrıca DSP’lerin neden çok daha etkili olduğunu göreceğinizi göreceğiniz gerçeği ile bütünleştirin. Dizüstü bilgisayarınızda oturan X86.

[Ivan] ‘nin bu konuya hizmeti, bir CPU’daki kayıtları bir’ kemer ‘olarak adlandırılan bir şeyle değiştirmektir – esasen bir yığının garip bir kombinasyonu yanı sıra bir kaydırma kaydı. CPU, kayışın üzerindeki herhangi bir ayar türünden veri alabilir, bir işlemi gerçekleştirebilir ve ayrıca kayışın önündeki sonuçları konumlandırabilir. Kullanılmayan her tür veri kayıştan düşer; Bu bir sorun değil, bir CPU’da kullanılan birçok veri yalnızca bir kez kullanılıyor.

Kağıt üzerinde, genel fonksiyon hesaplamasının çok daha etkili bir şekilde ima ettiği. Ne yazık ki, [Ivan] değirmen için tüm patentlere sahip olmayı tercih etmiyor, bu yüzden görüşmeleri (aşağıda sunulan iki) biraz bölümlendirildi. Yine de, son hafızadaki bilgisayar tasarımındaki en havalı ilerlemelerinden biridir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *